2016-05-17

Kaip susiplanuoti kelionę (besiruošiant į Milaną)

Sveiki! Ciao!

Trumpai: gegužę skrisiu trims dienoms atostogauti į Italiją, į Milaną! Šį kartą sugalvojau trumpai aprašyti, kaip planuojuosi keliones. Kadangi dažniausiai kelionę planuoju pats ir nesirenku iš siūlomų suorganizuotų kelionių pasiūlymų, tai planavimas šiek tiek kitoks, nei kad nusipirkus paketą. Nusipirkus paketą, nereikia niekuo rūpintis. Trūkumas - kažkiek didesnė kaina ir suvaržyta pasirinkimo laisvė.

Mano kelionės planas maždaug toks:

  1. Nusipirkti lėktuvo bilietus
  2. Susirasti nakvynę
  3. Išsiaiškinti transporto galimybes
  4. Susirasti lankytinas vietas
  5. Susidaryti privalomo paragauti maisto sąrašą
Toliau apie kiekvieną dalį. :) 

Visų pirma...

Noriu keliauti! Ką daryti?! Dažniausiai, pirmas dalykas, kuris būna padaromas, tai nusiperkami lėktuvo bilietai.  Kodėl lėktuvo? Nes tai greita, patogi ir saugi transporto priemonė. O kaip visos lėktuvų katastrofos, paklausit? Tiesiog apie tai, kad lėktuvas nukrito ir sudužo sužino visas pasaulis, ir atrodo, kad tai nėra saugi transporto priemonė. Bet gi apie kiekvieną automobilio katastrofą visas pasaulis nesužino... Ir jos įvyksta žymiai dažniau. Dėl to, lėktuvu keliauti yra saugu. Dėl patogumo būtų dar galima padiskutuoti (ypač dėl pigių oro linijų bendrovių lėktuvų), bet įvertinus sumokėtą kainą ir laiką, kurį tenta praleisti lėktuve, tai yra geras kainos ir kokybės darinys.

Kur skristi? Čia jau kiekvienam asmeniškai. Man patinka dar nelankytos vietos, kitiems - tos pačios vietos, dėl to pasirinkti kryptį turėtumėt patys. Kartais kryptį padiktuoja tinkamas lėktuvų laikas ir kaina. ;)

Jei žinai, kur nori skristi ir maždaug žinai datas, tinkamos svetainės lėktuvų paieškai yra šios (jose rasite pigiausią variantą skrendant tam tikra kryptimi, tam tikrom dienomis):
Bent jau nuo šitų svetainių galima pradėti. Tokiu būdu galima išsiaiškinti kokios oro linijos skraido ir tada jau ieškoti jų internetinėse svetainėse:
Svetainėse dažnai nurodomos kryptys ir datos, kada skrydžiai yra pigiausi. Jei datos nėra svarbu, tai galima gauti labai gerą kainą už skrydį.

Dar viena galimybė yra neieškoti patiems, bet pasirinkti iš kažkieno surastų pasiūlymų. Tokiu būdu galima tolimą pasaulio tašką ir jį pasiekti gana pigiai. Minusas - dažniausiai skrydžiai būna ne iš Lietuvos oro uostų, bet iš kitų. Tokiu atveju reiktų pasižiūrėti, ar iš Vilniaus bent viena oro linija skraido tiesiogiai iki to oro uosto, iš kurio  norite nusipirkti bilietą. 

Svetainės šios:
Šiose svetainėse jų kūrėjai talpina įvairius skrydžių, kartais skrydžių ir viešbučių pasiūlymus. Dažnai ten lankantis, galima labai įspūdingų pasiūlymų surasti. Tik, labai svarbu, suradus skrydį jį iš karto ir nusipirkti! Labai dažnai skrydžių kainos keičiasi ir gali po 5 minučių būti kita kaina. Skrydžių kainodarą žino matyt tik svarbiausi skrydžių kompanijų žmonės.. :) 

Kur geriausiai ieškotis? Čia jau priklauso nuo poreikių. :) Jei žinot konkrečią kryptį ir datą, mažiausios kainos ieškokit svetainėse, kurios surenka kainas iš daugelio svetainių. Jei žinot maždaug kryptis, kur norit skristi ir kas skraidina, ieškokit geriausios kainos oro linijų svetainėse. Jei nežinot nei krypties, nei laiko, ieškokit pasiūlymų svetainėse.

Bilietai yra. Kas toliau?

Toliau tikriausiai reikia susirasti ir užsirezervuoti vietą, kur gyventi. Maždaug apgalvojus trumpą kelionės planą (ar visada bus ta pati vieta, ar kasdieną bus kita vieta) galima pradėti ieškotis kur gyventi. Viskas priklauso nuo to, kiek pinigų galit skirti gyvenimui.

Pigiausias arba dažnai nemokamas gyvenimas yra pas žmones. Žmonės duoda savo "sofą" ir tu ant jos gali gyventi. To paties svetainės kūrėjai tikisi ir iš tavęs. Ką priimti pas save, žmonės nusprendžia patys. Ir jei tavo profilis yra visiškai naujas ir dar nei karto niekam neleidai pas save gyventi ir niekur dar pats nepririprašei priimamas, tai nedidelė tikimybė, kad tave priims. Svetainė vadinasi www.couchsurfing.com ir ten galit susirasti vietinį, kuris priimtų. Manau tikrai daug įdomių žmonių galima surasti ten. ;) Mano sesuo yra bandžiusi šitokį miegojimą būdą, tai jos patirtis nebuvo labai gera. :) Bet iš esmės, per kelis kartus nesėkmingai užsisakius manau galima susirasti tikrai gerą variantą.

Kitas variantas - hostelis, arba lietuviškai - svečių namai. Tai dažniausiai yra dideli kambariai su keliomis (ar keliolika) lovų, bendras tualetas, vonia. Vienu metu dažnai dviaukštėse lovose gali gyventi 10, 12, 16 ar net 18 žmonių. Tokiais atvejais, dažnai kambariuose būna seifai, kuriuose galima apysaugiai palikti savo daiktus. Privalumai, dažnai nedidelė kaina ir susitikimas su naujais žmonėmis. Trūkumai - ne visiškai saugūs daiktai, kaimyno kojinių kvapas ar knarkimas. :) Svečių namai dažnai būna toliau nuo miesto centro, todėl norint pasiekti centrą, reikia įvertinti ir transporto išlaidas, bet kartais būna labai gerų svečių namų ir miestų centruose. Svečių namų galima ieškoti www.hostels.com arba www.hostelworld.com.

Tik neapsirikit. Ne visada svečių namai yra pigiausias variantas apsigyventi. Yra naujas būdas susirasti kaip gyventi svečiame mieste. Žmonės nuomoja savo nepagrindinius (arba išvažiavus atostogauti - savus) butus, kambarius ar kitokias patalpas. Dažnai tokios patalpos yra labai gerose vietose ir už labai gerą kainą. Butus galima išsirinkti pagal buvusių lankytojų komentarus, taip pat ir reitingą. Žmonės vertina ne tik buto patogumą, švarą, bet ir šeimininko draugiškumą. :) Ieškokite čia: www.airbnb.com. Būtent tokį nakvynės būdą mes pasirinkome būsimai viešnagei Milane, pirmą kartą, pabandyti. ;)

Berašydamas įrašą, perskaičiau apie apsistojimo vietos paieškos svetainę, kuri jungia rezultatus iš 250 svetainių, juos net sugrupuoja, jei skirtingos svetainės siūlo tą patį. Išbandykit www.hometogo.com.

Dažniausiai mano naudojama yra viešbučių paieškos svetainė www.booking.com. Tai labai paprastai naudojama svetainė, kurioje suvedus datas ir vietą, kurioje norite apsistoti, ji randa daugybę variantų. O tada jau belieka susirūšiuoti kaip norisi ir išsirinkti sau tinkamą pagal kainą, vietą ir priimtinas sąlygas. Aš dažniausiai susirūšiuoju pagal kainą, tada maždaug žiūriu kurioje vietoje patalpa gyvenimui yra, ir tada, jei tinka, pasiskaitau prieš tai buvusių žmonių komentarus, jei komentarai geri, imu ir užsisakau. Užsakymo procesas tikrai paprastas. Dauguma gyvenamų vietų turi nemokamą atšaukimą, tai reiškia, kad susiradus kitą vietą, galima nieko nemokant atšaukti.

Kaip išsirinkti tinkamiausią vietą? Viskas priklauso nuo to, ko jums reikia, ir kas jums svarbu. Taip pat reiktų atkreipti ir į vietą. Galima rasti labai gerą viešbutį už gerą kainą, kuris yra toliau už centro, ir nuo kurio iki centro nuvykti viešuoju transportu bus keblu, todėl tokio varianto aš nesirinkčiau. Bet jei viešnagės metu planuojate nuomoti automobilį, tai vieta neturi labai didelės įtakos. Paieškai skyrus nemažai laiko galima rasti labai labai gerą variantą. ;)

Transportas?

Persikelti iš vienos vietos į kitą keliaujant prireiks tikrai. Pirmiausia ko prireiks, tai iš oro uosto nuvažiuoti iki miesto. Oro uostai labai dažnai (ypač pigių skrydžių) būna miesto nuošalyje ir  miesto centras gali būti pakankamai toli. Visus būdus kaip nusigauti iki miesto dažnai labai surašo oro uostų svetainės. Tai gali būti ir traukiniai, ir specialūs autobusai, ir taksi įmonės. Dideliuose Europos oro uostose dažnai pigiausias būdas nuvykti į miestą yra autobusu, bet reiktų išanalizuoti ir kitus variantus.

Atvykom į miestą. Kaip keliauti toliau? Dažnai autobusai iš oro uosto sustoja autobusų stotyje, arba sustoja visai ne ten, kur žmonėms reikia. Tokiu atveju teks pasinaudoti ir miesto viešuoju transportu, arba taksi. Labai dažnai dideliuose miestuose yra metro - tai patogus, greitas ir gana pigus keliavimo būdas. Dar - tramvajai, autobusai, ir kai kur, labai retai kur, troleibusai. Dar viena naujovė, kuri atsirado pakankamai neseniai (lyginant su autobusų atsiradimu) yra dalinimosi dviračiais sistemos. Tokia sistema puikiai veikia Vilniuje, ir yra nemažai tokių sistemų kituose miestuose. Prieš važiuojant verta pasidomėti dviračių nuomos sistema (ar ji tokia yra) ir įsigyti narystę. ;) Mūsų kelionei į Milaną, iš anksto nusipirkome bilietus autobusu iš Bergamo oro uosto į Milano centrinę stotį ir taip pat įsigyjome Milano dviračių nuomos sistemos BikeMi narystę. :)

Svarstant galimybę išsinuomoti automobilį, reiktų žinoti, kad juos labai dažnai pasiimti ir palikti galima oro uoste. Tai labai patogu. Nusileidi lėktuvu, pasiimi automobilį ir važiuoji kur tik nori. Automobilį nuomotis dažnai apsimoka, jei yra nemaža kompanija žmonių, arba per trumpą laiką norit aplankyti didelę teritoriją, ypač, kai yra sunkiai viešuoju transportu pasiekiami taškai. Aišku, reikia visada įvertinti patogumo kainą. Be to, reikia būtinai turėti kreditinę kortelę (kai buvau Ispanijoje, nudegėm neturėdami kortelės), ir reikia prisiminti, kad kažkas būtinai turės vairuoti. Kai kuriose šalyse, automobilių nuomos paslauga nėra populiari (pvz. Gruzija), ir tokiose šalyse pigiau ir paprasčiau yra susirasti automobilį su vairuotoju (Indijoje tai taip pat populiaru).

Kaip išsirinkti transportą? Viskas priklauso nuo pasiūlos ir galimybių. Tai gali būti ir miesto autobusas, tarpmiestinis autobusas, traukinys, metro, dviratis, nuomojamas automobilis, automobilis su vairuotoju ir t.t. Tik visada turėkit omeny, kad yra ne vienas būdas persikelti iš vienos vietos į kitą ir taip rasite tinkamiausią ir geriausiai jūsų piniginę atitinkantį būdą.

Ką pamatyti?

Nusipirkus bilietus, užsisakius gyvenamą vietą ir susidėliojus keliavimo galimybes, toliau reiktų apsižiūrėti ką pamatyti ten nuvažiavus. Aišku, transporto priemonės ir gyvenimo vietos labai priklauso nuo norimų aplankyti vietų, bet dažnai būna taip, kad iš pradžių susiplanuoji gyvenimą ir pervežimą, o paskui žiūri, kur ką galima pamatyti, ir tada gyvenimo vietos (pvz. nemokamas atšaukimas) ir transportas (iš anksto susižiūrėjus ir neužsakius), gali lengvai būti pakeisti. ;) 

Ieškoti pradėti geriausia nuo Turizmo informacijos svetainių. Jos dažniausiai būna pritaikytos atvykstantiems svečiams, todėl informacija būna pateikta išsami. Pradėti galima nuo peržiūros pačioje svetainėje, o atvykus į miestą, geriausiai nueiti į Turizmo informacijos centrą, kur beveik visada gausite nemokamą centro žemėlapį, kuriame bus sužymėti populiariausi lankomi objektai. 

Labai daug informacijos yra www.tripadvisor.com svetainėje. Ten yra pateikiami geriausiai lankytojų įvertinti objektai. O bet kurioje paieškos svetainėje įvedus miestą ir pridėjus Top 10, pvz. "Milano top 10", rasit ne vieną svetainę, kurioje bus išvardinti lankytini objektai. Susidarot sąrašiuką iš kelių svetainių, ir va, jau turit sąrašą objektų, kuriuos reikia aplankyti. Paskui susižiūrit kur jie yra, kokios yra darbo valandos ir įėjimo kaina ir nusprendžiat kur spėsit šios viešnagės metu nueiti. ;) 

Nepamirškit, kad geriausiai pažinsit miestą, kai jį pamatysite iš viršaus! Taip kaip ir Vilnius turi kelias vietas, kuriose norisi stovėti ir tik žiūrėti į miestą (Subačiaus kalnas, Trijų kryžių kalnas, Tauro kalnas), taip ir visi kiti miestai turi tokias vietas, iš kurių matosi nemaža dalis miesto. Paieškokit internete miesto pavadinimo su žodžiais "panoramic view" arba "scenic view" arba "viewpoints" ir tikrai ką nors rasit. Tikrai verta!

Kaip išsirinkti vietas? Pradėkit žiūrėti nuo svarbiausių miesto objektų, pažiūrėkit, kas yra netoli gyvenamos vietos, ar keliaujant kažkur pakeliui. Dar pažiūrėkit, kokia yra įėjimo kaina ir pasiskaitykit aprašymus svetainėse, ar verta tuos pinigus mokėti. Kartais būna taip, kad įėjimas kainuoja labai daug, bet įėję žmonės labai nusivilia.

Maistas!

Nuvažiavus kažkur būtų tikra nuodėmė neparagauti vietinio maisto. Visi žinom, kad Italija garsėja pica ir makaronais (pasta), bet pvz. tikrai nedaugelis žinom, kuo garsėja Gruzija. Tik iš anksto pasidomėjus, koks yra vietinis tradicinis maistas, galima to nepražiopsoti. Taip sužinosit, kad Gruzijoje tradicinis maistas yra kinkaliai ir chačiapūriai. O chačiapūriai kiekviename Gruzijos regione yra skirtingi. Paieškokit tradicinio maisto ir būtinai nuvykę paragaukit! Nors ir atrodys nekaip, bet po to galėsit visiems sakyti, kad ragavot vieną ar kitą dalyką. ;)

Na, aišku, ir gėrimai. Reikia išbandyti ir juos. Visi žino, kad Italija garsėja vynais, bet mažiau žino, kad Gruzija taip pat labai daug vyno gamina. Ir jie gamina visai kitokiu būdu nei Italijoje. Paieškokit vietinių stipriųjų ir silpnųjų gėrimų ir būtinai paragaukit. ;) Ir žinosit, kad "čia čia" tai ne šokio žingsnis, o stiprusis vynuogių gėrimas iš Gruzijos. ;)

Milanas

Taigi. Ką mes dabar turim pasiruošę? Trumpai:
  • Atsispausdinom įlaipinimo bilietus skrydžiams į priekį ir atgal (registruotis galima priklausomai nuo oro linijų, mes skrendam su Wizzair, tai leidžia mėnesį iki skrydžio, Ryanair leidžia savaitę ar dvi). 
  • Turim rezervavę ir apmokėję kambarį per AirBnb. Apsižiūrėjome apylinkes per Google maps, kad lengviau rastume 
  • Nusipirkome autobuso bilietus iš Milano oro uosto iki centro. 
  • Nusipirkome BikeMi dviračių nuomos narystę savaitei.
  • Susirašėme lankytinus objektus, bilietų į juos nepirkome, nes didelės apgulties kaip ir į Eifelio bokštą nėra
  • Nusipirkome traukinio bilietą iš Milano į Bargamą, nes grįždami norime jį aplankyti

Ir viskas. ;) Esam pasiruošę keliauti! Nesėdim vietoje ir varom į Milaną!
Viktoras